Düzce' de Tarık Buğra Programı

DÜZCE'DE TARIK BUĞRA PROGRAMI

    Anadolu Mektebi ve Düzce İl Milli Eğitim Müdürlüğü müşterek bir program tertip ederek 7-9 Mayıs Tarihlerinden Tarık Buğra' yı andı. Anadolu Mektebi' nin belirlemiş olduğu "Doğumunun 100.Yılında Edebiyatımızın Yerli ve Milli Sesi" üst başlığı ile düzenlenen programa 12 farklı şehirden Anadolu Mektebi Mensubu yüzden fazla öğrenci katıldı. Programda paneller ve yazar okur buluşmalarının yanı sıra konser ve şehir gezisi gibi kültürel faaliyetler de oldu.

    Anadolu Mektebi Yürütme Kurulu Başkanı Sami Güçlü üç gün boyunca programı takip etti. 7 Mayıs Pazartesi günü Pelemir Otel'de açılış paneli ile başlayan Programa Düzce Vali Zülkif Dağlı, Anadolu Mektebi Yürütme Kurulu Başkanı aynı zamanda Tarım ve Köyişleri eski Bakanı Prof. Dr. Sami Güçlü, İl Jandarma Komutanı Albay Mustafa Çetinkaya, İl Emniyet Müdürü Hüseyin Deniz, İl Milli Eğitim Müdürü Murat Yiğit, İl Kültür e Turizm Müdürü Özcan Budak kurum müdürleri, Düzce’deki okullardan öğretmen ve öğrenciler katıldı.

    Program İl Milli Eğitim Müdürü Murat Yiğit açılış konuşmasının ardından panelist öğrencilerin "Tarık Buğra" ile ilgili paneli ile devam etti. Panel sonrası ise Yılmaz Daşçıoğlu ve Sami Güçlü değerlendirme konuşmasını yaptılar. Daşçıoğlu panelin genel seyrini değerlendirirken, Güçlü yaptığı konuşmasında Anadolu Mektebi'nin mensupları için çok önem arzettine değinerek; " Bizimki çok uzun mesafeli bir koşu. Hayatın sonuna kadar sürecek bir koşuya sahip olan insanlar olarak biz bir hayat tarzını seçiyoruz. İşte onun adı Anadolu Mektebi diyerek konuşmasını sonlandırdı. Program kapsamında öğrenciler Turan Karataş, İnönü Üniversitesi öğretim görevlilerinden Ebru Burcu Yılmaz, Durmuş Günay, Mehmet Çiftçigüzeli ve Yılmaz Daşçıoğlu gibi akademisyen ve yazarlarla da bir araya gelerek, Tarık Buğra'yı yetkin kişilerden dinleme fırsatı elde etti.

    İkinci gün ise Sekiz okulda panel yapıldı. Aynı zamanda 8 Mayıs Salı günü tasavvuf müziği ile ilgili misafirlere bir dinleti sunuldu. Ayrıca öğrencilerimiz Düzce'nin eşsiz güzelliklerine sahip olan Akçakoca ilçesini de gezdiler. Dolu dolu geçen etkinliklerle üç gün süren program kapanış panelinin yapılmasının ardından son buldu.

Copyrigt © 2018 Anadolu Mektebi Yazar Okumaları ®