Gümülcine'den Anadolu Mektebine Davet

GÜMÜLCİNE' DEN ANADOLU MEKTEBİNE DAVET

Daha önce Türk Dil Kurumu ve Türk Tarih Kurumu ile birlikte Balkanlar'da ortak faaliyetler yürüten Anadolu Mektebi, 2018 yılının Cengiz Aytmatov yılı olarak ilan edilmesinin ardından Aytmatov okumalarına ülkemizde eğitimini sürdüren misafir öğrencileri de dâhil etmişti.

Son olarak Yunanistan sınırları içerisinde kalan lakin Türkiye ile geçmişten bu güne köklü bağları olan Gümilcine’ deki Müslüman Türkler, Anadolu Mektebi yetkililerini kendi topraklarına davet ederek faaliyetlerimize katılmak istediklerini belirttiler.

Gümülcine'de bulunan Türk vatandaşları ve Batı Trakya İmam Hatip Lisesi Mezunları ve Mensupları Derneği'ne (BİHLİM-DER) üye soydaş ve dindaşlarımız, özelde Gümülcine' de genelde de Balkanlar da Anadolu Mektebi gibi faaliyetlere ihtiyaç duyduklarını belirterek Yürütme Kurulu Başkanımız Prof. Dr. Sami Güçlü’ yü Gümülcine' ye davet ettiler.

Prof. Dr. Sami Güçlü de davete icabet edeceğini belirterek Anadolu Mektebi Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Durmuş Günay ile birlikte Gümülcine' ye giderek, incelemelerde bulundular.

Gönül coğrafyamızın bir parçası olan bu topraklara gerçekleştirilen ziyaretin, Anadolu Mektebi ve Balkan coğrafyası için yeni kültürel çalışmaların temelini atacağını ümit ediyoruz.

 

Copyrigt © 2018 Anadolu Mektebi Yazar Okumaları ®