Sivas - Mustafa Kutlu

HİKÂYEMİZİN YARIM ASIRLIK YERLİ ve MİLLİ SESİ MUSTAFA KUTLU 

13 şehirden 110 Anadolu Mektebi mensubunun katıldığı 'Hikâyemizin Yarım Asırlık Yerli Sesi Mustafa Kutlu' programı, 05-07 Haziran 2018 tarihleri arasında Sivas ilimizde gerçekleşti.

Programın 05 Haziran 2018 tarihinde Sivas Atatürk Kültür Merkezi Konferans Salonunda gerçekleşen açılış panelinin oturum başkanlığını, Anadolu Mektebinin tecrübeli öğrencilerinden Ahmet Özdemir yaptı. Amasya'dan İrem Türk, Sivas'tan Rabia Göksu, Van’dan Zeynep Taşçı ve Aksaray’dan Rumeysa Akkurt isimli Anadolu Mektebi öğrencileri, usta yazar Mustafa Kutlu'nun farklı özelliklerini anlattılar.

Açılış panelinde yaptığı konuşmasında Mustafa Kutlu'nun Türk Edebiyatı için büyük bir değer olduğuna dikkat çeken Sivas İl Milli Eğitim Müdürü Ebubekir Sıddık Savaşçı, üç gün sürecek bu programa ev sahipliği yapmaktan duydukları memnuniyeti dile getirdi. 

Anadolu Mektebi merkez sorumlularından Atilla Yaramış da konuşmasına  Anadolu Mektebi Yürütme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Sami Güçlü’nün selamını ileterek başladı. Anadolu Mektebinin işleyişi ve amaçlarına dair bilgi veren Yaramış, Sivas'ta üç gün süreyle gerçekleşecek bu programın Sivas için çok önemli bir mahiyette olduğuna dikkat çekti.

Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü Mehmet Nezir Gül ise konuşmasında Anadolu Mektebi faaliyetinin gençlik açısından çok önemli olduğuna değindi. Programa emek ve destek veren herkese ayrıca teşekkür ederek programa katılamayan Milli Eğitim Bakanı Sayın İsmet Yılmaz'ın da selamlarını iletti.

Son olarak kürsüye çıkan Dergâh dergisi Genel Yayın Yönetmeni şair yazar Ali Ayçil de Mustafa Kutlu’nun selamlarını ileterek usta yazarın Türk edebiyatındaki yeri ve önemine dair bir konuşma gerçekleştirdi.

05-07 Haziran 2018 tarihleri arasında gerçekleşen 'Hikâyemizin Yarım Asırlık Yerli Sesi Mustafa Kutlu” Sivas Programı, şehrin sekiz farklı merkezinde panellerin icra edilmesiyle sona erdi. Panellerden sonra kalan vakitlerde Şair-Yazar Hüseyin Kaya, Prof. Dr. Hüseyin Akkaya, Prof. Dr. Recep Toparlı, Prof. Dr. Ahmet Bozdoğan, Prof. Dr. Kadir Özkese ve Doç. Dr. Alpay Doğan Yıldız da Anadolu Mektebi öğrencileriyle sohbet etti. Ayrıca şehrin tarihi ve kültürel mekânlarına da geziler düzenlendi.

Copyrigt © 2018 Anadolu Mektebi Yazar Okumaları ®